Co to jest guma do żucia?
Guma do żucia to miękka, elastyczna substancja przeznaczona do żucia, która zwykle wykonana jest z żywicy gumowej, cukru lub substancji słodzących, aromatów i konserwantów. Jej podstawowym celem jest odświeżenie oddechu, poprawa higieny jamy ustnej oraz relaksacja szczęk. Chociaż obecnie guma do żucia jest symbolem współczesnej kultury, jej korzenie sięgają aż do starożytności.
Historia gumy do żucia
Ludzie zaczęli używać gumopodobnych substancji tysiące lat temu. Najstarszy ślad żucia gumy został odkryty na obszarze dzisiejszej Finlandii i pochodzi sprzed ponad 5 tys. lat! Z kolei starożytni Majowie używali do żucia soku z drzewa sapotowego – substancji naturalnej podobnej do współczesnych gum.
Guma do żucia w dzisiejszej znanej nam postaci pojawiła się w XIX wieku, kiedy to amerykański wynalazca Thomas Adams stworzył pierwszą gumę komercyjną ze wspomnianego soku drzewa sapotowego, znanego jako chicle.
Z czego wykonana jest współczesna guma do żucia?
Podstawowe składniki gum do żucia, jakie możemy dziś znaleźć na rynku to:
- Baza gumowa: syntetyczna lub naturalna żywica zapewniająca trwałość i elastyczność gumy.
- Słodziki: cukier, ksylitol, sorbitol; nadają gumie słodki smak.
- Aromaty i barwniki: substancje zapewniające różnorodność smaków, np. miętowy, owocowy czy korzenny.
Korzyści płynące z żucia gumy
Żucie gumy może przynosić kilka interesujących i potwierdzonych naukowo korzyści, m.in.:
- Redukcja stresu: Umiarkowane żucie gumy może zmniejszyć poziom stresu i poprawić koncentrację podczas pracy umysłowej.
- Higiena jamy ustnej: Żucie gumy bez cukru stymuluje produkcję śliny, co pomaga neutralizować kwasy, zmniejsza ryzyko próchnicy i dba o lepszy zapach z ust.
- Poprawa koncentracji i pamięci: Niektóre badania wskazują, że regularne żucie gumy może wspomagać koncentrację i krótkotrwałą pamięć.
„Guma do żucia może nawet poprawić przepływ tlenu do mózgu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i większą wydajność pracy różnych funkcji poznawczych” – źródło: Magazyn Medyczny
Ciekawostki na temat gumy do żucia
- W Singapurze sprzedaż i posiadanie gumy do żucia były zakazane od 1992 roku, aby chronić czystość publicznych przestrzeni. Dzisiaj zakaz ten został częściowo złagodzony, ale zakup gumy dostępny jest wyłącznie w celach pielęgnacyjnych lub leczniczych.
- Najdłuższy pasek gumy do żucia mierzył aż 564 metry i został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku.
- Każdego roku na świecie produkuje się ponad 100 000 ton gumy do żucia.
Podsumowanie
Guma do żucia jest produktem powszechnym i popularnym na całym globie. Wykracza daleko poza pierwotną funkcję odświeżania oddechu, oferując relaks, wsparcie koncentracji oraz liczne korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Bez względu na to, czy jesteśmy fanami gumy, czy nie, warto zwrócić uwagę na jej długą historię i interesujące fakty, jakie niesie ze sobą ten niezwykły wynalazek.